0002 – Nereden çıktı bu sayılar ve matematik?

Paul Adrien Maurice Dirac, İngiliz fizikçi ve matematikçi. Kuantum mekaniğinin kurucularındandır. Fermiyonların davranışını açıklayarak antimaddenin keşfine olanak veren ve kendi adı verilen Dirac denklemi ile tanınır. Dirac, 1933 Nobel Fizik Ödülü’nü Erwin Schrödinger ile paylaşmıştır.

Bu sayıları ortaya çıkaran düşünce, klasik bir düşünce değil, modern çağın bir düşüncesidir. Modern çağda gelişen teknolojik yapılar, Kur’an mesajına bakış açımızı etkilemiş ve anlayışımızı derinleştirmiştir. Gelişen şifreleme yöntemleri, SHA256 ve CheckSum algoritmaları Kur’an mesajındaki bazı ifadelere yeni bir bakış ile yaklaşmamıza neden olmuştur. İşte bu sayılar ve matematik bu düşünceden ve yaklaşımdan çıkmaktadır. Çok ciddi, teknolojik temeli olan ve gelişmiş bir düşüncenin ürünüdür.

Nedir?

Yapılan çalışma; KUR’AN METNİ BENZERLİĞİNİN MATEMATİKSEL MODELLEMESİDİR. Bu matematiksel modelleme, metinde bulunan ve sayısallaştırılabilen özellikler, metnin verdiği doğal sırada, kullanılarak yapılmıştır. Metnin bazı bölümlerinin başında yer alan ve özellikle öne çıkarılan harflerin, metin içindeki sayıları, metin içindeki dizilimleri ve metnin ayetlerine dağılım sayıları kullanılmıştır. Biz buna kısaca Kur’an-ı Kerim’in Sayısal Yapısı veya kodlaması diyebiliriz.

Ne işe yarar?

Sayısal Yapı Kur’an’ın:
• Benzerliğinin ölçümünü sağlar.
– (Getirilen ve Benzer olduğu iddia edilen 10 surenin Kur’an benzeri olup olmadığını ölçebilirsiniz)
• Taklit edilemezliğini sağlar. (İnsanlar Kur’an’ın bir benzerini getiremezler)
– Kriterlerde metnin doğal sıralaması kullanılır.
– Kriterlere anlam yüklemek yerine, işlevsellik yüklenir.
– Oluşan varyasyonları taramaya evrenimizin ömrünün yetmeyeceğini hesaplayabiliyoruz.
• Korunduğunu gösterir, korumaz, koruyamaz.
– (Kur’an’ın Hafızlık ve Vahiy Katipliği Müesseseleriyle korunduğunu gösteren bir delildir.)
Bugün için bilgimiz bu şekildedir.

Yapılan modelleme sayesinde, getirilen ve Kur’an benzeri olduğu iddia edilen yeni bir metin ile Kur’an metninin matematiksel benzerliği ölçülebilecektir. Ve bu şekilde Kur’an’ın en büyük iddiası olan “Kur’an benzerini insanlar getiremezler” iddiası herkes tarafından gözlemlenebilecek, ölçülebilecek ve anlaşılabilecektir.

Konunun detayını Sunum yazımda okuyabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*