013.00 – Kodlama sayısı 19 için referans ayet: 74.Müddesir Suresi 30. ayet

Kur’ân’da 74. sure olan Müddessir Suresi’nin 30. ayeti “Üzerinde 19 Vardır” şeklindedir. Aynı surenin 31. ayeti ise 19’un fonksiyonlarını anlatır. Böylece 19 Kur’ân’da fonksiyonlarına dikkat çekilen yegâne sayıdır. Bence, 19’un sırf bu özelliği bile “Neden 19” sorusu için yeterli cevaptır. Çünkü Allah 19 sayısını seçmiş ve bunu Kur’ân’da hiçbir sayıyı vurgulamadığı şekilde 19’u vurgulayarak göstermiştir.

Kodlamalarda 19 sayısı dominant bir rol üstlenir. Ele alınan metnin bütününde ve doğal sırasında ortaya çıkan kodlamalarda öncelikle mod 19 = 0 denkliği aranır. Eğer bu denkliği sağlayan bir kodlama bulunursa, bu kodlamanın mesanisine, (Çiftine, Tersine, Tamamlayıcısına) bakılır ve mod 7 = 0 denkliğini sağlaması aranır. Mesanilerde mod 7 = 0 denkliğini sağlayan bir kodlama bulunursa, kriterler listesine eklenir.

Ayrıca; 30 sayısı 19. Kompozit sayıdır.

74-Müddessir Suresi 24-37

24- Şöyle dedi: “Bu aktarılarak öğretilen bir büyüden başka bir şey değil.”

25- “Bu sadece bir insan sözüdür.”

26- Onu Sakar’a atacağım.

27- Sakar nedir bilir misin?

28- Komaz, bırakmaz.

29- İnsanlar için tablolar sunandır o.

30Üzerinde 19 vardır.

31- Biz o ateşin muhafızlarını hep melekler yaptık. Bunların sayılarını da ancak kâfirler için bir imtihan kıldık ki, kendilerine kitap verilenler kesin bilgi edinsinler, iman edenlerin de imanı artsın. Kendilerine kitap verilenler ve müminler şüpheye düşmesinler. Kalplerinde hastalık bulunanlarla kâfirler de: “Allah bu misalle ne demek istedi?” desinler. İşte böyle, Allah dilediğini şaşırtır, dilediğini de yola getirir. Rabbinin ordularını ancak Rabbin bilir. Bu, insanlar için uyarıdan başka bir şey değildir.

32- Hayır, Ay’a andolsun.

33- Dönüp gittiği zaman geceye.

34- Ve ağardığı zaman sabaha.

35- Bu gerçekten büyüklerden biridir.

36- İnsanlar için bir uyarıcıdır.

37- İlerlemek ya da geride kalmak isteyenleriniz için.

KUR’ÂN’A GÖRE 19’UN FONKSİYONLARI

Kur’ân’da 19 dışında da sayılar geçmektedir. Fakat bu sayıların hemen hepsi bir ismi nitelemek için kullanılmıştır. Dört ay, yedi gök, bin ay gibi… Fakat 30. ayette “Üzerinde 19 Var” diye 19 Vurgulandıktan sonra, 31. ayette “Onların sayısını da” dendikten sonra 19’un fonksiyonları anlatılmaktadır.

Burada lütfen dikkat edelim ve konunun özünü yakalayalım. 74:31. ayette belirtilen, kafirler için imtihan vesilesi kılınan şey nedir.  Meleklerin kendisi midir? Hayır, sayısıdır, 19 sayısıdır. Ayette sayıdan bahsedilmekte, sayının işlevselliği anlatılmaktadır. Kur’ân ayetinde çok açık olarak belirtilmiştir, sayı yani 19 sayısı kafirler için imtihan vesilesi kılınmıştır. 19 sayının Kur’ân ayetinde belirtilen fonksiyonları aşağıdadır.

1- İnkarcılar için bir imtihan vesilesi (bir bela, aleyhlerine durum oluşturan bir unsur)

2- Kitap Verilenleri (Yahudileri, Hıristiyanları) ikna etme özelliği

3- İnananların kesin bir bilgiyle inanmasını sağlama

4- İnananların ve kitap verilenlerin kuşkularını yok etme

5- Kalplerinde hastalık olanların, inkarcıların anlayamayacağı, bu örneği hafife alacağı bir durum oluşturma.

 [Ayette kalplerinde hastalık olanların ve inkarcıların “Allah bu örnekle neyi anlatmak istedi” diye sorduklarını görüyoruz. Kanaatime göre bu soru, merak eden insanların soruş tarzına dikkat çekmemektedir. Fakat bu soru, sırf karşı çıkmak için inkarcı psikolojisiyle yapılmış, ayeti hafife alan bir yaklaşımın ifadesidir] İnkarcının, Kur’ân için “Bu sadece bir insan sözüdür” dediği 25. ayette anlatıldıktan sonra 31. ayette, 19’un inkarcıya bir fitne olduğu vurgulanıyor. Görülüyor ki 19, Kur’ân’ın insan sözü olduğu iddiasına karşı bir cevaptır. Bir sayı ve bir cevap… Aynı zamanda bu sayı kuşkuları giderip, kesin bilgiyle inanılmasını sağlıyor. 19 mucizesi keşfedilmeden önce, bunun insanlar için ne kadar inanılmaz olduğunu siz düşünün. 19 mucizesinin anlaşılması için 1400 yılı aşkın bir zaman gerekmiştir ve vakti gelince Müddessir (Gizlenen) Suresi’nin içinde gizlenen mucize açığa çıkmıştır.

MÜDDESSİR SURESİ VE 19 MUCİZESİNİN BULUNMA TARİHİ

Kur’ân’ın içindeki 19 koduna, ilk olarak 1974 yılında dikkat çekilmiştir. Daha sonra birçok araştırmacının katkılarıyla Kur’ân’daki bu sistem ile ilgili birçok mucize açığa çıkmıştır. Müddessir Suresi 74. suredir ve 19 ile 74”ü arka arkaya koyduğumuzda çıkan sayı, aynı zamanda da bu mucizenin bulunuş tarihidir. Bu mucize ile ilgili ilk veriler Amerika’da yaşayan Müslümanlarca ortaya kondu. Bilindiği gibi Güneş takvimine göre, Kur’ân 610 yılında inmeye başlamıştır. Yani 1974 tarihinden hesaplarsak 1974-610 = 1364 yıl sonra açığa çıkmıştır mucize. Dilerseniz bu 1364 yılın Ay takvimine göre kaç yıl olduğunu beraber hesaplayalım.

Güneş takvimi ile Ay takvimi arasındaki oran 1,0307’dir. Dolayısıyla sonuç 1364 x 1,0307 = 1405,875 olarak bulunur, buradan da Ay takvimine göre 1406 yıl geçtiğini buluruz. Yani Ay takvimine göre 1406 yıl sonra, Kur’ân’ın Müddessir (Gizlenen) Suresi’nde işaret edilen bu gizlenen mucize açığa çıkmıştır.

Peki 1406 nedir? Sıkı durun, 1406= 19×74’tür.

Ek olarak 1974 sayısı 7 ye tam olarak bölünerek sisteme uygunluğunu gösterir.  1974 ≡ 0 (mod 7)  

2 yorum

  • 19 sayısının diğer açılımlarını sizin çalışmalarınızdan bekliyoruz.
   İlginç sonuçlar çıkabilir.
   Allah kolaylıklar versin.
   Başarılar dilerim.
   Ayrıca, benim çalışmalarıma göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı da teşekkür ederim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*