0038 – Kodlama denemelerini nerede yapabilirim?

Deneyerek kendi gözlerinizle görünüz. SONRA LÜTFEN DÜŞÜNÜNÜZ,

1400 sene önce, yokluğun, savaş ve ölümün kol gezdiği, ahlaksızlığın diz boyu olduğu bir ortamda, insanın tuttuğu kalem ile yazılmış ve çöl kumları içinden ortaya çıkmış bu kitapta böyle bir şey nasıl olabilir?

Bu olayı dünyadaki bütün insanların bilmeye hakkı vardır, Lütfen insanları bilgilendiriniz.

Kodlamaları anlamanın en iyi yolu, denemeler yaparak, mikro düzeyde benzer kodlamaları oluşturmaktır. Bu şekilde matematiksel zorluğu, olayların detayını çok kolay anlayabileceksiniz. 1. grup kodlamalardan sonra, 2. grup kodlama denemelerini yapmanızı ısrarla tavsiye ediyorum.

1- Grup Kodlamalar:

11. kritere kadar olan birinci grup kodlamalar Ha ve Mim surelerindeki kodlama harf sayılarının toplamları üzerinde oluşan kodlamalardır.

Bu kodlamaların doğal iterasyona göre
(sayıların birer birer arttırılması vasıtasıyla, anlayanlar için i++; olarak )
hesaplanan Toplam olasılık değeri 44 Kentilyonda 1 ihtimaldir.
Bugün kullandığımız bilgisayarlar ile yaklaşık olarak 28 milyon yılda taranabilir.

Sofistike algoritmalar kullanılırsa daha kısa sürelerde istenilen kodlamanın benzeri bulunabilecektir. Olayın zorluğunu anlayabilmeniz için denemeler yaparak, kendiniz görmeniz gereklidir. Birinci grup kodlamalarda 1. kriterden başlayarak ve üzerinde düşünerek kriterleri sağlayan kendi sayılarınızı bulmaya çalışın. Olayı hemen anlayacaksınız. Zorluğu hemen göreceksiniz.

1. kriter otomatik olarak yapılır. 2. Kriter çok basittir. Sadece sayıların toplamını 19’un katı yapmanız yeterli olacaktır. 3. kriter sizi zorlamaya başlayacaktır. Olayın gerçekten zorlaştığını ve nasıl yapacağınızı bilemediğinizi, daha derin düşünmeniz gerektiğini iyice görmüş olacaksınız. Kendinize bu fırsatı verin. Biraz bu noktada zaman harcayın. Harcadığınız zamana üzülmeyeceksiniz. Sizi temin ederim.

4.1, 4.2, 4.3, 4.4 kriterlerini ve diğerlerini bilgisayar programı kullanmadan bence yapma imkanınız yoktur. Bilginiz olsun.

Tesadüf” tuşunu kullanarak sayıları bilgisayarın rastgele üretmesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde denemeler yaptığınızda, olayın tesadüfen tutturulamayacağını, bu sayısal yapının bir tesadüf eseri olamayacağını hemen anlayabilirsiniz. Sayılar üzerinde deneme yanılma yaparak diğer kriterlerden bazılarını tutturmanız, sizin de kabul edeceğiniz gibi, bir anlam ifade etmemektedir. Burada önemli olan kriterleri sırasına göre hepsini tutturmaktır. Ve olayı bilinçli olarak yapmaktır.

Çözümü olan ve içinde düzen barındıran
bir karmaşıklığı
varyasyonlarını taramadan
insan ortaya koyabilir mi?

İşte soru budur.

Karmaşıklık, karmaşa veya kompleksite: İlişkilerinin anlaşılması ve tanımlanması güç parçalardan oluşan bir sistemi tanımlama yöntemine verilen addır.

Karmaşıklık genellikle ‘sistem‘ kavramı temel alınarak tanımlanmaktadır. Bu kavramların büyük bir bölümü karmaşıklığın, bir sistem içinde yer alan öğelerin durumu ve bu öğeler arasındaki ilişki biçimlerini ortaya koyduğunu kabul etmektedir.

Karmaşıklığı oluşturma ve arttırma gücü, kavramsal olarak koleksiyonlararası ilişkilerdeki çok sayıda varyanslara bağlıdır. Bazen de bu ilişki dışında bağımsız olan elemanlararası koşulların, eleman bağımsızlığından kaynaklanan ilişkileri varyansları azaltır. Böylece ayırt edilir, monoton veya ilintili ilişkiler veya etkileşimler oluşur. Warren Weaver’in görüşüne göre karmaşıklık iki şekilde ortaya çıkar: düzenli ve düzensiz karmaşa.

Kendi anlayışıma göre “Karmaşıklık” tanımını vermeye çalıştım. Yukarıdaki sorunun şimdilik bilimsel cevabını tam olarak veremiyorum. Araştırmaya, öğrenmeye devam ediyorum. Pratik olarak yaptığım çalışmalarda bunun mümkün olmadığını görüyorum. Fakat teknik olarak izaha muhtaç. Kaos olayını iyi bilen bir uzmana ihtiyaç var.

Aşağıda verdiğim linkte bulunan WEB sayfadaki Düzen Barındıran Karmaşıklığı insanlar varyasyonlarını taramadan, bence ortaya koyamazlar. Neden? Çünkü, karmaşıklığı oluşturan her parça diğeri ile bir düzen dahilinde ilişkilidir. Parçaların düzen dahilinde bu ilişkilerini kurmak, varyasyonları tarayarak, uygun varyasyonu bulmakla mümkündür. Bu ilişkilerin varyasyonlarını doğal iterasyonla taramak 28 milyon yıl alıyor, yani ben bu durumu ortaya koyarken varyasyonları taramadım. Düzeni ve Parçaları Kur’an’dan hazır aldım, birleştirdim ve bu Düzenli Karmaşıklık ortaya çıktı. Sonra ciddi mesai harcamama rağmen birinci grup kodlamalar olan bu kısmın bile henüz bir benzerini getirebilmiş değilim.

Denemeler sonucunda kriterleri sağlayan sayıları bulan olursa aşağıya yorum olarak yazsın lütfen, herkes görsün. Ben kendi çalışmalarım sonucunda bilgisayarın doğal iterasyon olarak varyasyon tarama hızı olan saniye de 50 bin varyasyon tarama hızını bir algoritma geliştirerek yaklaşık 3.200 kat arttırdım ve çeşitli kısıtlamalar ve kabuller ile hareket ederek ilk 10 kriterin benzerini buldum, aşağıya yorum olarak yazıyorum, dileyenler kontrol edebilirler. Yaptığım algoritmayla saniyede 160 milyon varyasyon geçilmiş oluyor. Bu durumda bile, ne kadar kısıtlamalar ve kabuller yapsanız fayda etmiyor, 11 kriteri de sağlayan sayı dizisini bulmam için 36 yıl gerekli oluyor, dolayısıyla, şimdilik bulamadık. Belki ileride daha değişik bir algoritmayla çözümü sağlayabilirim. Fakat kriterler devam ediyor, dolayısıyla bütün sayısal yapının benzerini üretmek, bence insanlığın kapasitesini fazlasıyla aşmaktadır.

Buradaki matematiksel zorluğu görmeniz, fark etmeniz yeterli olacaktır. 2. grup kodlamaları da bu şekilde görüp denemeniz sizin için çok önemlidir, olaya bakışınızı büyük oranda değiştirecektir. Denemeler yapmanızı Israrla tavsiye ediyorum.

Denemelerinizi buradan yapabilirsiniz.

KUR’AN ORİJİNAL KODLAMALARI

Seviye – 1    Seviye – 2    Seviye – 3

Bu kodlamalar Kur’an orijinal kodlamalarıdır. Çok ciddi matematiksel zorluklar barındırırlar. Olayı anlayabilmeniz için aşağıda, denemeler yapabileceğiniz mikro örnekler hazırladım.

2- Grup Kodlamalar:

12. 13. ve 14. kriteri oluşturan ikinci grup kodlamalar Ha ve Mim surelerindeki kodlama harflerinin sayısal (ebced) değerlerinin, harflerin sureler içindeki dizilimleri üzerinde ortaya çıkan kodlamalardır. Kodlama detaylarını aşağıda verdiğim linklerdeki Youtube videolarında izleyebilirsiniz.

Kodlamaların iyi anlaşılması için sizlere mikro örnekler hazırladım. Deneyerek kodlamanın nasıl bir şey olduğunu, seviyelerin birbirleriyle bağlantılarını, kriterlerin nasıl birbirlerini etkilediklerini, nasıl bir matematiksel zorluk barındırdığını çok daha yakından görebilirsiniz.

Basit seviye Ha-Mim (23 Harf) Denemelerinizi buradan yapabilirsiniz.

Seviye – 1    Seviye – 2    Seviye – 3

Orta seviye Ha-Mim (55 Harf) Denemelerinizi buradan yapabilirsiniz.

Seviye – 1    Seviye – 2    Seviye – 3

İleri seviye Ha-Mim (90 Harf) Denemelerinizi buradan yapabilirsiniz.

Seviye – 1    Seviye – 2    Seviye – 3

Eğer 2. grup kodlamaların nasıl oluştuğunu denemeler yaparak anladıysanız,
Kur’an orijinalinde görmek için hazırsınız demektir.
Yukarıdaki linklerden KUR’AN ORİJİNAL KODLAMALARINI deneyebilirsiniz.

Kur’an Orijinal Kodlaması Ha-Mim (2147 harf)
Bunun nasıl olabildiğini açıklayacak,
bir benzerini getiririm diyen ADAM aranıyor.

——————————————————————————————-

Ha-Mim ve Ayn-Sin-Kaf Birlerşimi

Basit seviye Ha-Mim ve Ayn-Sin-Kaf Birleşimi (29 Harf) Denemelerinizi buradan yapabilirsiniz.

Kur’an Orijinal Kodlaması
Ha-Mim ve Ayn-Sin-Kaf Birleşimi (2356 Harf).

3- Grup Kodlamalar:

Üçüncü grup kodlamalar Ha ve Mim surelerindeki kodlama harflerinin ayetlere dağılımlarından ortaya çıkan sayısal tablolarda ortaya çıkan kodlamalardır. Kodlama detaylarını aşağıda verdiğim linklerdeki Youtube videolarında izleyebilirsiniz.

1 yorum

 1. 1.Grup kodlamalara Örnekler:
  İlk 5 kriteri sağlayan benim bulduğum sayı dizileri:
  Birinci örnek : 240 71 230 94 260 93 307 61 219 80 291 41 308 42

  İlk 10 kriteri sağlayan benim bulduğum sayı dizileri:
  Birinci örnek : 100 40 313 37 123 90 390 92 206 30 339 18 304 65
  İkinci örnek : 475 64 150 32 426 88 309 40 110 42 123 17 221 50
  Üçüncü örnek : 304 83 150 13 426 88 324 44 122 30 123 17 392 31
  Dördüncü örnek: 240 71 377 24 113 30 307 61 234 16 432 44 175 23

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*